Tłuszcz tłuszczowi nie równy!
- Natalia
- 11 paź 2017
- 1 minut(y) czytania
Zaktualizowano: 12 paź 2017
Jak wiemy, tłuszcz tłuszczowi nie równy. Zarówno ten zawarty w różnego rodzaju produktach spożywczych, jak i ten zlokalizowany w naszym ciele.
Tkankę tłuszczową możemy podzielić na białą (WAT) oraz brunatną (BAT). Ich proporcje zależą od wieku, czynników genetycznych oraz środowiskowych, metabolizmu, unerwienia i unaczynienia tkanki.
Biała tkanka tłuszczowa to ta, która kojarzy nam się z tłuszczykiem na udach, pośladkach czy oponką na brzuchu. Jej komórki tłuszczowe (adipocyty) składają się z jednej większej ,,kropli’’ tłuszczu i pojedynczego jądra komórkowego.
Brunatna tkanka tłuszczowa zawiera więcej kropelek tłuszczu, a swój ciemniejszy – brunatny kolor zawdzięcza większej ilości mitochondriów zawierających żelazo. Cechuje ją większe zużycie tlenu i bogatszy skład enzymatyczny niż tkanki tłuszczowej białej. Zlokalizowana jest w okolicach nadobojczykowej, na klatce piersiowej oraz szyi. Istnieją też badania potwierdzające obecność pojedynczych komórek BAT w różnych miejscach białej tkanki tłuszczowej. Mitochondria kojarzone są najczęściej z tkanką mięśniową. Są one odpowiedzialne za produkcję ATP oraz utlenianie tłuszczu znajdującego się w tkance mięśniowej. Brunatna tkanka tłuszczowa odkrywa kluczową rolę w termogenezie – zamienia nadmiar kalorii w ciepło – w przeciwnym razie te kalorie zostałyby zamienione w białą tkankę tłuszczową. Możliwe jest to dzięki białku UCP1 zwane termogeniną. W wyniku ekspozycji naszego ciała na zimno następuje pobudzenie brązowej tkanki tłuszczowej, co stymuluje spalanie tłuszczu oraz glukozy w celu pozyskiwania ciepła. W badaniach przeprowadzonych na szczurach udowodniono, że obniżona temperatura otoczenia oraz stymulowanie receptorów betaadrenergicznych powoduje transdyferencjację dojrzałych komórek białych w komórki brunatne. Innymi słowy można powiedzieć, że zimno może powodować wzrost ilości ,,tłuszczu spalającego tłuszcz’’!

Comments